Sproszkowaną glinkę kosmetyczną zwaną też kaolinem kupicie już za kilka złotych zarówno w drogeriach jak i w sklepach internetowych. Jej działanie polega przede wszystkim na absorbcji zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni naskórka, nadmiaru sebum czy produktów metabolizmu skóry. Wynika to z faktu, że ma ładunek ujemny, który przyciąga do siebie cząsteczki o ładunku dodatnim, obecne w substancjach toksycznych.
Przy wyborze glinki dla naszej cery powinniśmy zwrócić na kolor glinki. Każda odmiana tego minerału ma inne właściwości i stosuje się ją do różnych celów.
Najbardziej popularna jest zielona glinka. Najlepsza jest do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Ma właściwości dezynfekujące i gojące, a także odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące, więc idealnie nadaje się też do cery problematycznej z trądzikiem. Wchłania zanieczyszczenia, delikatnie złuszcza naskórek, zapobiega tworzeniu się zaskórników, matuje i lekko wysusza skórę. Swój kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Dzięki antyseptycznym właściwościom hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych, co z kolei sprawia, że możliwe jest głębsze oczyszczenie skóry. Po nałożeniu na skórę może lekko szczypać.
Biała glinka ma właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące. . Łagodnie oczyszcza i nawilża. Likwiduje martwe komórki i pobudza regenerację tkanek. Jest wykorzystywana nie tylko w maseczkach, to również składnik mineralnych pudrów i zasypek dla niemowląt. Najlepiej sprawdzi si się w pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub dojrzałej.
Czerwona glinka Absorbuje sebum i zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, ale wrażliwej, a także naczyńkowej, ponieważ działa łagodniej niż zielona. Uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne, dzięki czemu poprawia wygląd skóry. Wspomaga leczenie trądziku różowatego.
Żółta glinka również swietnie radzi sobie z absorbcją sebum, a dzięki dużej ilości żelaza, ma działanie mocno rewitalizujące i regeneracyjne, jest więc bardzo cenna dla cery dojrzałej. Żelazo jest niezwykle ważnym budulcem dla komórek skóry, włosów i paznokci. Spowalnia procesy starzenia, opóźniając wydzielanie wolnych rodników. Poprawia sprężystość skóry, wygładza ją i dodaje blasku. Skutecznie zmniejsza rozstępy.
Szara glinka reguluje funkcje naskórka. Jest szczególnie polecana dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Z włosów usuwa łupież i nadmiar sebum. Normalizuje proces rogowacenia naskórka, przez co zmniejsza widoczność porów. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu nierówności na powierzchni skóry. Skutecznie łagodzi stany zapalne.
Błękitna glinka - (inaczej bentonitowa) ma szerokie spektrum zastosowań. Najważniejsze to pielęgnacja cery normalnej, ale nadaje się też do cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Ten rodzaj glinki ma szczególne właściwości absorbujące - wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka, przy okazji mineralizując skórę. Działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia tkanki, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit.
Różowa glinka - jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, dzięki czemu zawdzięcza swój subtelny różowy kolor. Jednocześnie ta stworzona sztucznie glinka zachowuje właściwości obu składowych glinek. Nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym sprawia, że cera wygląda zdrowiej, a przy okazji koi i odpręża zmęczoną cerę.
Glinka ghassoul - (inaczej czerwona glinka marokańska) to brązowo-czerwony proszek o działaniu silnie absorpcyjnym, dlatego jest polecana przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Redukuje nadmiar sebum, matuje i odświeża skórę. Maseczkę z glinki ghassoul można nakładać również na przetłuszczające się włosy i w ten sposób ograniczyć łojotok.
Podczas zakupu glinki zwróćcie też uwagę na zawartość składników aktywnych. Najlepsze glinki medyczne i kosmetyczne mają jej zawartość przynajmniej na poziomie 90%. Sprawdźcie też w kosmetyku nie znajdują się substancje zapachowe, antyzbrylacze, emulgatory lub inne substancje chemiczne, które obniżają skuteczność działania glinki na skórze. Glinka zanieczyszczona będzie nieco tańsza niż czysta, jednak z czasem stosowania możecie zacząć zauważać różnicę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz